O atlase vtákov

O Atlase...

Atlas vtákov v elektronickej podobe vznikol ako ďalší nástroj na priblíženie vtáčích druhov vyskytujúcich sa na Slovensku širokej verejnosti. Atlas nemá ambíciu nahradiť určovacie kľúče alebo knižné atlasy s podrobnými údajmi. Jeho hlavným cieľom je predstavenie jednotlivých druhov vtákov s ich spôsobom života, početnosťou a približným rozšírením. Zároveň poskytuje možnosť záujemcom rýchlo získať základné údaje o slovenskej avifaune.

Zoznam druhov v atlase vtákov vychádzal zo Zoznamu vtákov Slovenska (verzia 2.12.2007), ktorý obsahuje celkovo 349 druhov (druh vrana túlava bola v atlase rozdelená na dva poddruhy vrana túlavá západoeurópska a vrana túlavá východoeurópska a sú uvádzané samostatne), z toho 222 hniezdičov. Ako zdroj k vytvoreniu Zoznamu vtákov Slovenska boli použité: Danko, Š., Darolová, A., Krištín, A., 2002, Rozšírenie vtákov na Slovensku Veda, Bratislava a rozhodnutia Faunistickej komisie 07/2001 až 05/2007. Názvoslovie bolo použité ako v publikácii: Významné vtáčie územia na Slovensku. Územia významné z pohľadu Európskej únie, Important Bird Areas of European Union Importance in Slovakia, Rastislav Rybanič, Tatiana Šutiaková, Štefan Benko, Spoločnosť pre ochranu vtáctva na Slovensku, Bratislava, 2004. V publikácii je použitý systém vtákov podľa VOOUSA (1973, 1977). Slovenské názvoslovie je použité podľa MATOUŠKA (1990a, b) s výnimkou druhov chavkoš nočný (Nycticorax nycticorax), chrapkáč poľný (Crex crex), čorík bahenný (Chlidonias hybridus), čorík čierny (Chlidonias niger), čorík bielokrídly (Chlidonias leucopterus),krahuľa hôrna (Surnia ulula) ,pôtik kapcavý (Aegolius funereus), kuvičok vrabčí (Glaucidium passerinum) a čaplička vlasatá (Ardeola ralloides)kde sú použité slovenské názvy podľa FERIANCA (1958).

Ostatné údaje:

Pri údajoch o početnosti jednotlivých druhov a populačných trendoch autori atlasu vychádzali z publikácie Rozšírenie vtákov na Slovensku, DANKO Š., DAROLOVÁ A., KRIŠTÍN A., 2002, Veda, Bratislava a webovej stranky RSP, s výnimkou druhov, kde na základe dostupných údajov použili aktuálnejšie dáta (napr. rybár riečny, krakľa belasá, drop fúzatý). U týchto údajov je uvedený rok z ktorého pochádzajú. Pretože vtáčie populácie Slovenska sú súčasťou celoeurópskych populácií, v atlase sú uvedené aj údaje o druhoch týkajúce sa celej Európy. Údaje o európskych populáciách pochádzajú z Birds in Europe (BirdLife International, 2004).

Mapy rozšírenia:

Jednou z úloh atlasu je ukázať záujemcom o vtáctvo miesta na Slovensku, kde majú možnosť jednotlivé vtáčie druhy pozorovať. K tomu slúžia mapy rozšírenia na Slovensku, ktoré sú u všetkých početnejších druhov. U druhov, ktoré sa nevyskytujú pravidelne, je mapa Slovenska nahradená mapou Európy s vyznačením areálu kde sa daný druh vyskytuje (na týchto mapách sa v súčasnosti ešte pracuje a do atlasu budú čoskoro zaradené). Pretože niektoré druhy hniezdia na Slovensku iba v malých izolovaných populáciách, autori atlasu zámerne vynechali na mapách kategóriu hniezdne rozšírenie a farebne sú vyznačené iba oblasti letného, zimného a celoročného výskytu.V rámci letného rozšírenia sú zahrnuté aj oblasti hniezdenia. Pre väčšiu prehľadnosť máp rozšírenia druhy s málopočetnou alebo nepravidelne zimujúcou populáciou nemajú zimný výskyt vyznačený v mapách, ale tieto údaje sú uvedené v textovej časti.

Textová časť:

Stručne popisuje charakteristiku výskytu druhov na Slovensku a v Európe, typy obývaného biotopu, spôsob života, rozmnožovanie a získavanie potravy. V poslednom odseku sú zhrnuté hlavné príčiny ohrozenia ako aj ochranné opatrenia pre daný druh. (Na textovej časti sa momentálne pracuje a bude dopĺňaná priebežne).

Fotografie:

V atlase vtákov sú fotografie ich autormi poskytnuté bezplatne za čo im ďakujeme. Zároveň sa touto cestou obraciame na autorov ďalších fotografií jednotlivých druhov s prosbou o ich poskytnutie pre potreby atlasu.

Odkazy:

Doplnením atlasu sú odkazy na ďalšie stránky zamerané na ochranu a pozorovanie vtáctva. Ďalším krokom bude prepojenie atlasu s Významnými vtáčími územiami na Slovensku,www.vtaky.sk/index.php?page=vvu

Vysvetlivky k hlavičkám textov druhov Explanations to headings of species accounts


populačný trend population trends

druh fluktuujúci, fluctuating species with no clear trend

novohniezdiaci druh, new breedder

nejasný trend, no clear data

výrazný nárast viac ako o 50%, large increase by at least 50%

mierny nárast o 20 – 50%, small increanse 20 – 50%

stabilná populácia s maximálnou zmenou do 20%, stable population with change up to 20%

mierny pokles o 20 – 50%, small decrease 20 – 50%

výrazný pokles viac ako 50%, large decrease by at least 50%



Založené na designe: Erwin Aligam www.styleshout.com

Galéria design od wfiedler